Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chorvatsko

19. 3. 2008

Chorvatsko - Jadran

V létě patří Chorvatsko k nejnavštěvovanějším místům v Evropě. Obrazek
Nechte se zlákat malebnými zátokami a plážemi, malými ostrůvky, čis
tým mořem, subtropickou vegetací i výbornou kuchyní.

Je to země tisíců ostrovů a malebných zátok. Země, která v sobě snoubí krásu nenarušené přírody se stopami zanechanými lidskou kulturou v průběhu staletí, a to umožnilo vznik kouzelných přímořských letovisek.  Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

1. Istrie

Největší  poloostrov
Jadranu je nejvíce rozvinutou turistickou oblastí Chorvatska. Pro svou vzdálenost, členité oblázkové i skalnaté pláže, přerušované pouze zálivy, často se zvolna svažující do moře, křišťálově čistou vodu je ideálním místem pro dovolenou. Centrem Istrie je město Pula s mnohými památkami.

Nejznámější letoviska:

Banjole (Pula), Duga Uvala (Istrie), Fažana, Funtana (Poreč), Medulin, Novigrad, Peroj (Pula), Poreč, Pula, Rabac, Rovinj, Savudrija, Umag.

 

2. Kvarnerská riviéra

Pruh pobřeží nad nímž se zvedají svahy pohoří Učka, jež chrání zdejší letoviska zejména před nepříznivými povětrnotními vlivy. Kvarnerské ostrovy leží v Kvarnerském zálivu mezi nejjižnějším bodem Istrijského poloostrova - mysem Kamenjak a Ljubačkou úžinou.

Nejznámější letoviska:

Kvarner: Crikvenica, Dramalj, Ičiči, Jadranovo, Karlobag, Lovran, Lukovo Šugarje, Novi Vinodolski, Opatija, Ribarica, Selce, Senj, Stinica, Sveti Juraj, Susak (ostrov Susak).

Ostrov Cres: Cres, Martinšćica

Ostrov Krk
   : Baška, Krk, Malinska, Njivice, Omišalj, Punat, Vrbnik

Ostrov Lošinj
: Mali Lošinj, Veli Lošinj

Osrov Pag:  : Mandre, Novalja, Pag, Potočnica, Povljana, Šimuni

Ostrov Rab: Banjol, Barbat, Kampor, Lopar, Rab, Supetarska Draga

 

3 - 5. Severní, Střední, Jižní Dalmácie

Malebná část Chorvatska proslulá krásou pobřeží a přímořských letovisek plných malých uliček a historických zákoutí. Více než 300 slunečných dnů v roce, průzračné moře s plážemi obklopenými půvabnou dalmatskou přírodou a příjemná letoviska dělají z této části Chorvatska turisty nejvyhledávanější oblast.

Nejznámější letoviska:

Riviera Zadar: Bibinje, Biograd na Moru, Drage (Biograd), Kožino, Ljubač, Nin, Pakoštane, Petrčane, Privlaka, Starigrad, Sukošan, Sv. Filip i Jakov, Sv. Petar,  Sali (ostrov Dugi Otok), Silba (ostrov Silba),  Vir (ostrov Vir), Zadar, Zaton

Ostrov Pašman: Pašman, Tkon, Uvala Soline

Ostrov Ugljan: Kali, Kukljica, Lukoran, Preko,  Ugljan


Severní Dalmácie
Brodarica, Grebaštica, Kanica (Rogoznica), Pirovac, Primošten, Ražanj (Rogoznica), Rogoznica, Sevid, Srima (Vodice), Tisno, Tribunj, Vodice, Zablače, Žaborič.

Ostrov Murter: Betina, Jezera
 

Střední Dalmácie
Baška Voda, Bratuš, Brela, Duče (Omiš), Dugi Rat, Krilo Jesenice, Ljubljeva (Marina), Lokva Rogoznica, Makarska, Marušići, Mimice, Nečujam (ostrov Šolta), Nemira, Omiš, Pisak, Podgora, Podstrana (Split), Promajna, Ruskamen, Seget Donji, Split, Staniči, Trogir, Tučepi,  Vinišče

Ostrov Brač: Bobovišća, Bol, Milna, Postira, Povlja, Sumartin, Supetar, Sutivan

Ostrov Čiovo: Okrug Donji, Okrug Gornji

Ostrov Hvar: Bristova,  Hvar, Ivan Dolac, Jelsa, Milna,  Smokvina, Stara, Stari Grad, Sučuraj, Sv. Nedjelja,  Uvala Kalober, Uvala Pobij

Ostrov Vis: Komiža, Milna, Rukavac, Uvala Srebrena, Vis

Obrazek


Jížní Dalmácie

Brist, Cavtat, Drvenik, Dubrovnik, Lastovo (ostrov Lastovo), Lopud (ostrov Lopud), Mala Duba (Živogošće), Ston, Zaostrog, Zaton (Dubrovník), Živogošče

Ostrov Korčula: Korčula, Vela Luka

Ostrov Mljet: Saplunara, Sobra

Poloostrov Pelješac: Dingač, Orebič, Podobuče, Trpanj, Trstenik, Žuljana

 

Jaderské moře

ObrazekObrazek

Jaderského moře - někdy
tmavomodré, jindy
modrozelené,

neustále se přelévá a

měníbarevný tón

v závislosti na denní
době a úhlu dopadu
slunečních paprsků.

 

 

Jadran je teplé moře. V letním období je teplota moře 23 - 27 °C.

Nejteplejší je v srpnu.


Mořská voda je na podzim a v zimě teplejší, na jaře a v létě je chladnější než vzduch.


Teplota vzduchu
Nejteplejším měsícem v celém přímoří je červenec.

Nejvyšší průměrná teplota byla v tuto dobu naměřena ve Splitu: 25,9°C.

Teploty v noci se v severní části pohybují od 20,7 do 23,9°C,

ve střední části od 20,6 do 25,9°C a v jižní části od 21,9 do 25,4°C.

Obrazek

Oblačnost
Jadranské přímoří se vyznačuje nejmenší oblačností, největším počtem jasných dní a nejdelším slunečním svitem v Chorvatsku.

 

Průměrné nejvyšší teploty vzduchu a moře (°C)

   červen  červenec  srpen  září

 V/M  V/M  V/M  V/M
Istrie - západ
 25/20  28/23   27/23  24/21
Kvarner  25/20  28/24  28/23  24/21
Severní Dalmácie   27/21  29/24  29/24  25/22
Stř. a již. Dalmácie
 27/22  29/24  29/24  26/23
V/M - vzduch/moře


Jadran patří k mimořádně čistým mořím. Průzkum čistoty a měření rozsahu znečištění vody v celém Středozemním moři ukázaly, že moře u chorvatských břehů má nejlepší kvalitu ze všech měření.

 
Na 769 místech chorvatského Jadranu se provádí soustavná kontrola a měření čistoty mořské vody. Z řady mezinárodních soutěží v tomto směru si Chorvatsko odneslo nejvyšší ocenění.

 

Obrazek

Větry na Jadranu


V létě se Jadran považuje za oblast se slabými větry.

Hlavní a také nejznámější vítr je na Jadranu bóra - bura - silný a chladný nárazový vítr, dosahující často síly orkánu.
Je považován za specialitu východního Jadranu a je to nebezpečný padající poryvový vítr. Vane z pevniny na moře ze severu - severovýchodu a nad mořem naráží na teplý vzduch.
Pokud přijde bóra v létě, má rátké trvání - několik hodpin případně den až dva dny. V létě je nejsilnější ve Velebitském průlivu, u mysu Ploča / Rogoznica, u Splitu, v zátoce Vrulja u Brely, u obce Žuljana na poloostrově Pelješac.


Lehká bóra se nazývá burin. Burin je noční vítr, obdoba mistralu.

Vítr Jugo - který přináší mraky, dusno, ovzdušnou vlhkost, déšť a někdy dokonce i písečný prach od břehů Afriky může být ještě nebezpečnější.
V létě trvá poměrně krátce, dva až tři dny a nebývá příliš silný.

Jugo vane z centrální části Balkánu podél břehů Jadranu, od jihovýchodu. Vodní tříšť z vln se rozstřikuje do výšky 100 m a vítr ji odnáší do vzdálenosti až 500 m od moře. Vzduch též obsahuje třikrát víc ozónu než ve vnitrozemí, dále podstatně víc kyslíku a dalších prospěšných substancí. Proto je pro zdraví velmi prospěšné podnikat v tomto počasí procházky při moři.


Další vítr, mistral - poměrně slabý vítr. Obyčejně nevane dlouho, nevytváří vyšší vlny a přináší vítané osvěžení. Vane od severozápadu, od jara do podzimu. Je to vítr dobrého počasí, příznivý vítr pro jachtaře a surfaře.

Nebezpečný může být i vítr garbin (lebić), vznikající v létě - nejobvyklejší je v červnu až srpnu. Trvá krátce, jednu až dvě hodiny. Má sílu vichřice, zvedá velké vlny a způsobuje značné škody. Jeho bouřlivé poryvy doprovázejí bouřky a prudký déšť.

Obrazek

Moje hodnocení:

Chorvasko: 97% 

Chorvati: 85%

 

Náhledy fotografií ze složky


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář